Перейти к содержимому

Фотография

NetWave (NetWave Sigma) - 238059 (дополнительная ветка)

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 21

#1 pamm

pamm

робот

•  
  •  
  • 60 672 сообщений

Отправлено 24 Июль 2013 - 09:24

Поздравляем с открытием ПАММ-счета!

Владелец: NetWave
Тип торгового счета: pamm.standard.mt4
Номер ПАММ-счета: 238059
Торговая платформа: MetaTrader 4
Описание: NetWave Sigma
Дата открытия: 20.07.2013
Дата активации: 22.07.2013
Дата публикации: 24.07.2013
Валюта депозита: USD
Капитал управляющего: 1000

Мониторинг ПАММ-счета

Сообщение отредактировал Petukhov: 12 Август 2013 - 11:03

• 0

#2 Алексей Сергеевич

Алексей Сергеевич

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 16 сообщений

Отправлено 24 Октябрь 2013 - 22:19

Да уж, доступные у вас уровни оферты...
  • 0

#3 starbrud

starbrud

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 91 сообщений

Отправлено 05 Ноябрь 2013 - 17:30

То есть по этим уровням я могу вложить не меньше 5 килобаксов?
А пополнять по 10 баксов :) - оригинально
  • 0

#4 NetWave

NetWave

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 13 сообщений

Отправлено 09 Ноябрь 2013 - 21:41

Я изменил минимальная сумма инвестиций до $ 5.
  • 0

#5 NetWave

NetWave

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 13 сообщений

Отправлено 09 Ноябрь 2013 - 21:43

Моим первым языком является английский, поэтому я использую Google Translate для преобразования в России, поэтому, пожалуйста, простите любые ошибки.

NetWave является стратегия свинг-трейдинга, основанные исключительно на техническом анализе и шаблоны, используя диаграммы Фибоначчи и генератора сигналов индикатора. Все сделки открываются с остановкой уровня потерь, которая перемещается только, чтобы зафиксировать прибыль.Стратегия Sigma только торгует валют, включая золото.
  • 0

#6 NetWave

NetWave

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 13 сообщений

Отправлено 09 Ноябрь 2013 - 21:46

Моим первым языком является английский, поэтому я использую Google Translate для преобразования в России, поэтому, пожалуйста, простите любые ошибки.

Имеете ли инвесторов возникли проблемы с присвоением средств на NetWave стратегии?

* Я вижу много инвесторов аккаунты, выделенные на счет ПАММ-но нет денег переданы ПАММ счета.

Сообщение отредактировал NetWave: 09 Ноябрь 2013 - 21:47

• 0

#7 Rails

Rails

Отправлено 10 Ноябрь 2013 - 11:07

Имеете ли инвесторов возникли проблемы с присвоением средств на NetWave стратегии?

* Я вижу много инвесторов аккаунты, выделенные на счет ПАММ-но нет денег переданы ПАММ счета.

Just wait the next open rollover(MT4 Time, Monday, 6 AM)
  • 0

#8 NetWave

NetWave

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 13 сообщений

Отправлено 11 Ноябрь 2013 - 23:56

Just wait the next open rollover(MT4 Time, Monday, 6 AM)

Currently the PAMM Manager screen says I have 48 investors but no funds have transferred to the PAMM account. I have seen a number of technical error messages being displayed over the last two weeks, so I assume there must be an issue with accepting new investor funds.
  • 0

#9 NetWave

NetWave

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 13 сообщений

Отправлено 12 Ноябрь 2013 - 10:29

Currently the PAMM Manager screen says I have 48 investors but no funds have transferred to the PAMM account. I have seen a number of technical error messages being displayed over the last two weeks, so I assume there must be an issue with accepting new investor funds.

Identified the issue. The minimum deposit of $5 needs to match the first level on the public proposal which I previously set to $5000, which meant the minimum deposit actually gets set at $5000. I have now amended the proposal so that the minimum deposit is now $5.
  • 0

#10 NetWave

NetWave

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 13 сообщений

Отправлено 13 Ноябрь 2013 - 10:27

I made a mistake in the setup. The minimum investment should now be $5.
  • 0

#11 Vovan01

Vovan01

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 77 сообщений

Отправлено 20 Ноябрь 2013 - 18:13

Уважаемый Управляющий пишет Вам ваш Инвестор. Есть вот такой вопрос. Скажите, какие доходность и просадки возможны в этом месяце, что можно ожидать в декабре и что преподнесёт нам начало 2014 года? Заранее спасибо.
  • 0

#12 NetWave

NetWave

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 13 сообщений

Отправлено 21 Ноябрь 2013 - 00:12

Hi, I have been trading this strategy in live accounts for over a year now and the highest decline / drawdown so far is 14%, but to date every month so far has ended with a positive return.

The target for each month is a 10% return, but if the markets are volatile then it can be a lot more.

For every trade I risk 2% of the equity in the account and always use a stop loss.

I think with the news that the US Federal Reserve may reduce the amount of dollar printing soon, then there are good opportunities for big pip moves in the EURUSD, GBPUSD, USDCAD and EURGBP, which are the main currencies that I trade.

For December I stop trading over the Christmas week due to the usual drop in liquidity, and then start again at the beginning of January.

For 2014 I think there will be lots of good opportunities for the style of swing trading the NetWave strategy uses due to big stock market and bond market moves affecting the Forex market, particularly the dollar.

Сообщение отредактировал NetWave: 21 Ноябрь 2013 - 00:15

• 0

#13 NetWave

NetWave

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 13 сообщений

Отправлено 21 Ноябрь 2013 - 00:40

Уважаемый Управляющий пишет Вам ваш Инвестор. Есть вот такой вопрос. Скажите, какие доходность и просадки возможны в этом месяце, что можно ожидать в декабре и что преподнесёт нам начало 2014 года? Заранее спасибо.

(Google Translate) Привет, Я торгую эту стратегию в реальных счетах более года сейчас и высокий спад / просадка до сих пор на 14%, но на сегодняшний день каждый месяц, так Дальнем закончилась положительную доходность.Цель для каждого месяца составляет 10% прибыли, но если рынки изменчивы, то она может быть намного больше. Для каждого я торговли Риск 2% от баланса счета в и всегда использовать стоп-лосс. Мне кажется, с известием, что Федеральная резервная система США может снизить сумму в долларах печати в ближайшее время, то есть хорошие возможности для больших движений пункта в EURUSD, GBPUSD, EURGBP и USDCAD, которые являются основными валютами, Я торгую. В декабре я остановить торги на рождественской неделе Из-за падения ликвидности обычно, а затем начните снова с начала января. В 2014 году я думаю, что будет много хороших возможностей для стиля свинг-трейдинга стратегии NetWave использует из-за большой рынок акций и облигаций рынок движется, влияющие на рынке Форекс, в частности, к доллару.
  • 0

#14 Vovan01

Vovan01

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 77 сообщений

Отправлено 04 Декабрь 2013 - 19:03

Уважаемый управляющий напишите пожалуйста, какие перспективы до нового года ожидаются на Вашем ПАММ счете. Что вы думаете о ситуации складывающейся на рынке и как это отразится на Вашем ПАММ счете.
  • 0

#15 NetWave

NetWave

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 13 сообщений

Отправлено 08 Декабрь 2013 - 23:55

ForexBrokerz.com have recently written a review of the NetWave strategy which is available to read at http://www.forexbrok...trade-review-ea
  • 0

#16 NetWave

NetWave

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 13 сообщений

Отправлено 09 Декабрь 2013 - 00:03

Уважаемый управляющий напишите пожалуйста, какие перспективы до нового года ожидаются на Вашем ПАММ счете. Что вы думаете о ситуации складывающейся на рынке и как это отразится на Вашем ПАММ счете.

The trades for the NetWave system are generated by a computer program that I have written to ensure that the strategy can be consistently followed without human emotion influencing trading decisions. The system does best when the forex markets are reasonably volatile with reversals that last between 2 to 5 days. When the markets are flat with reversals of just 1 day, or going sideways then the system will be flat in terms of returns. So it is difficult to predict in advance what the system will return in the future, but based on historical performance and back testing the system has done well with a few flat months every year when volatility is low. With all the central bank stimulus coming to an end, central banks looking to raise interest rates and uncertainty over Europe and China I think there will be lots of good trades due to volatility over the coming year.
  • 0

#17 Artyom Dmitriev

Artyom Dmitriev

Я тут случайно

•  
  •  
  • 1 сообщений

Отправлено 21 Декабрь 2013 - 22:50

With all the central bank stimulus coming to an end, central banks looking to raise interest rates and uncertainty over Europe and China I think there will be lots of good trades due to volatility over the coming year.

Good day, sir. How is your system going to behave the next year if the fed never starts tapering?
  • 0

#18 Westin

Westin

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 17 сообщений

Отправлено 22 Декабрь 2013 - 02:26

Good day, sir. How is your system going to behave the next year if the fed never starts tapering?

Fed has already started tapering, hasn't it.

NetWave, hi. Would you kindly advise what are your views on the potential opportunity of attracting British or other western investors via Alpari's PAMM-service? Any regulatory issues? Do you maintain an active account at the English-language version of this forum for these purposes? Thanks indeed.

Сообщение отредактировал Westin: 22 Декабрь 2013 - 02:34

• 0

#19 NetWave

NetWave

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 13 сообщений

Отправлено 26 Декабрь 2013 - 02:35

The NetWave system is purely a technical trading system so news events are not used as an input, however like all trading systems it needs volatility in the markets that are traded in order to make profits from swing trades. As long as there are events that drive sharp 2 to 5 day swings in 2014 there will be good opportunities to make money. Continuing speculation about tapering is one such event that helps in creating swing trading opportunities. I'm sure there will be other interesting events in 2014 with so much sovereign debt and speculation over credit easing in China running over as news events into 2014.
  • 0

#20 NetWave

NetWave

Я тут не случайно

•  
  •  
  • 13 сообщений

Отправлено 26 Декабрь 2013 - 02:49

Fed has already started tapering, hasn't it.

NetWave, hi. Would you kindly advise what are your views on the potential opportunity of attracting British or other western investors via Alpari's PAMM-service? Any regulatory issues? Do you maintain an active account at the English-language version of this forum for these purposes? Thanks indeed.

Hi, all PAMM accounts I have seen are normally in regulatory locations outside of the US and Europe as it would be too difficult to meet the requirements in those jurisdictions. However, signal platforms like ZuluTrade have the same issue. The important thing is to select a broker that you trust, which I believe Alpari is one of those brokers, as the actual funds will stay in the investors broker account and not with the money manager.

There are some interesting views on regulation of PAMM accounts in the following article.

http://forexmagnates...-new-proposals/

..and some more future thoughts about regulation for both PAMM and social trading platforms in this article...

http://forexmagnates...and-regulation/

The English version of the Alpari forum is rarely accessed and it looks as though the link has been removed with the latest site update. I'll post updates in English in this forum and used Google translate to understand any posts in other languages so I can reply back.

Сообщение отредактировал NetWave: 26 Декабрь 2013 - 02:50

• 0

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 анонимных